ROZWÓJ ŚWIADOMOŚCI I REPERTUARU RUCHOWEGO - ZAJĘCIA ONLINE ORAZ STACJONARNE
kontakt@hannapietrasik.pl
“Mój sposób patrzenia na umysł i ciało obejmuje subtelną metodę „przeprogramowywania” struktury całej istoty ludzkiej, by była lepiej zintegrowana funkcjonalnie, co oznacza bycie zdolnym do robienia tego, czego jednostka pragnie.
Każda jednostka ma wybór, by zaprogramować się w wyjątkowy sposób”
~ dr Moshe Feldenkrais
W Metodzie Feldenkraisa nacisk położony jest na rozwój świadomości w ruchu i wykorzystanie jej w procesie reedukacji.
Zarówno w przypadku sesji indywidualnych (Integracja funkcjonalna - FI) jak i zajęć grupowych (Świadomość poprzez ruch - ATM) celem jest poszukiwanie i uczenie się nowego zintegrowanego sposobu funkcjonowania.
Poprzez interakcję z plastycznym, ciągle otwartym na naukę i jakościową zmianę mózgiem zajęcia Feldenkraisa ułatwiają rozwój nowych ścieżek i połączeń neuronalnych i tworzenie nowych map w mózgu, które to z kolei rozszerzają opcje wyboru optymalnej postawy i organizacji mięśnowo-szkieletowej w ruchu.
Zajęcia te, zwane lekcjami Feldenkraisa, pomagają też zmienić nawykowe wzorce w kwestii fizycznego i psychicznego dobrostanu.
Lekcje Fledenkraisa są bezpieczne i odpowiednie niezależnie od wieku i poziomu sprawności. Nie wymagają wcześniejszego doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Pozytywne efekty mogą być odczuwalne już w trakcie i po pierwszej lekcji. Podobnie jak w przypadku innych podobnych form edukacji somatycznej najlepsze efekty przynosi jednak regularna i różnorodna praktyka.
Metoda Feldenkraisa to metoda niedyrektywna. W bezpiecznych i komfortowych warunkach, bez presji, aby przestrzegać ścisłych reguł każdy uczestnik porusza się w specyficzny i dostępny dla siebie w danym momencie sposób.
Bez nacisku na określone wyniki, osoba praktykująca ma przestrzeń, może eksperymentować z nowymi, „niewyuczonymi”, czasem przypadkowymi ruchami, obserwuje odczucia i subtelne połączenia w ciele w trakcie ruchu.
Odpowiednio dobrane pauzy umożliwiają integrację i wzmacniają proces uczenia się i zmiany
Dzięki temu osoba praktykująca w większym stopniu wykorzystuje swój potencjał. W ten sposób daje sobie szansę na poprawę m.in jakości ruchu i zmniejszenie ryzyka przeciążeń i urazów. Dzięki uwadze i świadomej intencji a nie mechanicznemu powtarzaniu, kreuje możliwość pozytywnej zmiany w sposobie funkcjonowania mózgu, w myślach i działaniu.
Metoda Feldenkraisa została stworzona przez dr Moshe Feldenkraisa
inżyniera, fizyka i sportowca, który jako jeden z pierwszych Europejczyków zdobył czarny pas judo.
Zaczęło się od… pracy z własną przewlekłą kontuzją kolana. W pracy ze swoimi dolegliwościami wykorzystywał i pogłębiał wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki, neurologii i psychologii, aby usunąć ból i odzyskać sprawność ruchową. Finalnie na pewnym etapie życia porzucił karierę naukowca w pełni angażując się w pomoc innym ludziom stosując własną holistyczną metodę edukacyjną i kształcąc swoich następców – nauczycieli Metody Feldenkraisa.
Obecnie, nauczyciele tej metody szkoleni są na całym świecie w trakcie 4-letniego treningu akredytowanego przez International Feldenkrais Federation (IFF).
Więcej informacji na temat metody znajdziesz w wydanej w jęz. polskim książce: „Świadomość poprzez ruch”, Moshe Feldenkrais, wyd 2012.
Najlepiej jednak po prostu doświadczyć dobrodziejstw tego podejścia w praktyce.
„Jak prowadzisz nas w ruchu swoim spokojnym głosem to mam wrażenie jakbym słuchała jakiejś interesującej historii, bajki, uspokajam się, czasami jakby prawie zasypiała, ale jednocześnie ciekawi mnie to, co się teraz ze mną w tej „bajce” dzieje, a potem jaki będzie ciąg dalszy tej historii :)”
~ Hania
„Już dawno nie doświadczyłem takiego spokoju i skupienia na tym co robię, jak się poruszam… co czuję, na byciu tylko ze sobą, bez natłoku myśli i innych bodźców.
I prawie zawsze w trakcie lub na koniec niespodzianka, że nagle sięgam gdzie do tej pory nie sięgałem, miednica jakby lżejsza, stawy naoliwione i nierzadko chce się natychmiast ubrać buty i pobiegać”
~ Piotr
Świadomość kreuje zmianę
| Metoda Feldenkraisa
Te obszary mogą Cię zainteresować:
Hanna Pietrasik - Metoda Feldenkraisa. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć jest zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Sprawdź Regulamin zajęć >> i Regulamin portalu >> Realizacja: Plutowski.pl. Źródło wybranych zdjęć: International Feldenkrais® Federation Archive, Robert Golden